Co je Nylon a proč je tak oblíbený - 7+2 (ne)výhod

nylon

Nylon je jedním z nejznámějších syntetických materiálů, který se stal nedílnou součástí našich životů. Jeho unikátní vlastnosti a široké využití v mnoha průmyslových odvětvích z něj činíneocenitelný materiál.

V tomto článku se podíváme na 7 klíčových výhod a 2 potenciální nevýhody nylonu.

Veškeré naše nylonové vybavení následně najdete zde: https://www.apmsport.cz/vyhledavani/?string=nylon

7 výhody nylonu:

 1. Vysoká pevnost a odolnost: Nylon je známý svou extrémní pevností a odolností vůči opotřebení. Tato vlastnost jej činí ideálním pro výrobu oděvů, textilií a průmyslových produktů.

 2. Elastičnost: Nylonová vlákna jsou pružná a elastická, což umožňuje vytvářet tkaniny a materiály, které se dokážou roztahovat a vrátit do své původní podoby.

 3. Chemická odolnost: Nylon odolává mnoha chemikáliím, olejům a rozpouštědlům, což z něj dělá vhodný materiál pro různé průmyslové a technické aplikace.

 4. Nízká nasiakavost vodou: Nylon má nízkou schopnost absorbovat vodu, což znamená, že si udržuje svou pevnost i za vlhkých podmínek. To je důležité pro použití v exteriérových nebo vlhkých prostředích.

 5. Lehkost: Nylon je relativně lehký materiál, což ho činí ideálním pro výrobu oblečení, sportovního vybavení a lehkých průmyslových komponent.

 6. Rozmanitost použití: Nylon se využívá ve mnoha průmyslových odvětvích, včetně textilního, automobilového, elektronického a zábavního průmyslu.

 7. Recyklovatelnost: Nylon je recyklovatelný materiál, což snižuje jeho dopad na životní prostředí. Recyklace nylonu může snížit spotřebu nových surovin a energie.

2 nevýhody nylonu:

 1. Citlivost na UV záření: Nylon může být citlivý na UV záření, což může způsobit ztrátu pevnosti a barvy vystavených materiálů na slunci.

 2. Nízká odolnost proti ohni: Nylon má nižší odolnost proti ohni ve srovnání s některými jinými materiály. Při vystavení ohni se může rozpouštět a hořet.

Kde se nylon používá?

Nylon je všestranný materiál s širokým spektrem využití v různých průmyslových odvětvích a oblastech. Zde je několik příkladů, jak lze nylon využít a kde ho můžeme najít:

1) Textilní průmysl z nylonu:

 • Oblečení: Nylonové vlákno se používá k výrobě různých typů oblečení, včetně svrchních vrstev, spodního prádla, sportovního a outdoorového oblečení.
 • Sportovní oblečení: Nylon je populární pro výrobu sportovního oblečení, které je pohodlné, odolné a zajišťuje správnou termoregulaci.
 • Sportovní tašky a batohy: Nylonové materiály se často používají na výrobu sportovních tašek a batohů, protože jsou lehké a trvanlivé.

V této sekci panujeme my. Veškeré naše nylonové vybavení najdete zde: https://www.apmsport.cz/vyhledavani/?string=nylon

157164-3_husky-lamy-damska-outdoorova-bunda-modra

Husky Lamy dámská outdoorová bunda

2) Spotřební zboží:

 • Provozní šňůry: Nylonové šňůry jsou odolné proti opotřebení a trhání, což z nich dělá vhodné pro různé praktické účely.
 • Domácí potřeby: Nylon se využívá na výrobu různých plastových předmětů pro domácnost, jako jsou kartáčky na zuby, hřebeny nebo plastové nádobí.
 • Těsnicí materiály: Díky své odolnosti proti opotřebení a chemikáliím se nylon používá pro výrobu těsnicích prvků.

3) Zábavní průmysl:

 • Hudba: Nylonové struny na kytary a jiné hudební nástroje jsou oblíbené pro svůj zvuk a trvanlivost.

Závěr

Celkově lze říci, že nylon je materiál s mnoha výhodami, který byl klíčovým prvkem ve vývoji průmyslu a moderní společnosti. Jeho pevnost, odolnost a elastičnost umožňují širokou škálu aplikací od textilního průmyslu po průmyslové inženýrství. Nicméně je důležité brát v úvahu i jeho omezení, jako je citlivost na UV záření a nižší odolnost proti ohni, při volbě správného materiálu pro konkrétní účel.