Jak si vybrat karimatku

Jak vybrat karimatku

Pěnovou, samonafukovací nebo nafukovací? Ukážeme Vám přehled nejběžnějších typů karimatek včetně určení, pro koho a na co se hodí.

V dalších dílech našeho mini seriálu si pak posvítíme na spací pytle a stany.

 

Pěnové karimatky

Levná varianta z polyethylenu s polootevřenými póry. Není příliš odolná vůči oděru nebo zatržení. Jsou velmi oblíbené, zvláště u těch, kterým se nechce do karimatky zbytečně moc investovat nebo ji využijí jen párkrát do roka. Jsou lehké, vyrábějí se v různých tloušťkách a barvách. Nevýhodou je jejich nepraktická velikost po sbalení. Délku, šířku a tvar si můžete lehce upravit. Izolační vlastnosti pěnových karimatek zlepšují profilovaná „žebra“, která umožňují natáhnutí většího množství vzduchu.

Alumatky

Jsou většinou tvořeny tenkou vrstvou pěny a hliníkovou fólií. Jsou nejtenčí a nejlehčí izolační vrstvou. Jejich nevýhodou je absolutní nedostatek komfortu. Pokládá se nahoru lesklou stranou a dolů pěnou, protože hliník odráží tělesné teplo zpět a zvyšuje tak náš tepelný komfort.

Samonafukovací karimatky

Nejlepší izolační vlastnosti a pohodlí zaručí samonafukovací karimatka. Nejpohodlnější jsou vysoké až 10 cm, jsou ale těžší a větší po sbalení. Samonafukovací karimatky tvoří pěnový materiál s extrémně otevřenými póry (Molitan, Rubex atd.) zalaminovaný do nepropustné tkaniny. Ten do sebe po otevření ventilu nasává vzduch a rozpíná se. Tento princip se doplňuje závěrečným dofouknutím a uzavřením ventilu. Dostatečné pohodlí vám zaručí 2,5 – 3 cm silné samonafukovací karimatky. Většině turistů stačí karimatka o délce 160 cm. Výhodou je i protiskluzová úprava, kterou využijete na nakloněné rovině.

Životnost karimatky prodloužíte jejím skladováním s otevřeným ventilem nejen doma ale i ve stanu, především v letních měsících.

Nafukovací karimatky

Od těch samonafukovacích se liší především nepřítomností vnitřního porézního materiálu. Díky tomu jsou daleko lehčí (váží většinou 300–400 g) a sbalitelnější než ty samonafukovací. Bývají ale méně mechanicky odolné a je třeba vždy nafoukat velký objem vzduchu, což může být pro někoho poněkud náročné.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení