Nubuk

Nubuk je na omak podobný semiši, ale je odolnější, protože pochází z vrchní části kůže. Má skvělý vzhled i omak a používá se pro širokou škálu výrobků. Spojuje v sobě některé jemnější vlastnosti mezi různými druhy usní.

Jak se nubuková kůže vyrábí

K výrobě nubukové kůže se používá vnější (vrchní) vrstva telecí nebo hovězí kůže. Vrchní vrstva je tvrdší a odolnější než vnitřní vrstva, která se používá k výrobě semiše. Protože však může mít viditelné znaky a vady, vrchní vrstva se brousí a leští na vnější straně, aby byl zajištěn jednotný vzhled (díky tomu vypadá výsledný nubuk tak hladce).

Proces broušení zanechává mírný vlas z krátkých bílkovinných vláken, který kůži dodává sametový vzhled. Aby se zakryly případné vady, které na povrchu nubuku zůstaly, je nubuk mořen nebo barven.

Kvalita nubuku

Protože je nubuk vyroben z nejjemnější kůže, je ve srovnání se semišem odolnější a houževnatější. Je také odolnější než dvouzrnná kůže nebo lepená kůže, které nepoužívají vrchní část kůže. Kvůli svému drsnému povrchu je však náchylnější k ušpinění a potřísnění než jiné usně.

Vzhled nubuku

Po kartáčování nebo broušení, které jí dodá sametový vzhled, lze nubukovou kůži barvit do libovolné barvy. Je měkká na dotek a snadno se poškrábe. Třením povrchu nubuku se může barva měnit, protože se mění směr krátkých vláken. Někdy může nubuk při delším používání zešednout.

Produkty z nubuku

Nubuk se používá na výrobu bot, bund, peněženek, kabelek, cestovních tašek, aktovek, nábytku a mnoha dalších předmětů. Běžně se používá na výrobu obuvi, u nás v APMsport.cz primárně turistické obuvi.

Prabos Greyman

Nordblanc Primo

Prabos Tundra