Vibram

Pokud jste někdy měli v rukách trekové boty, pravděpodobně jste na podrážce viděli žlutým osmiúhelníkem vyražený výraz "Vibram sole" a přemýšleli jste, co to znamená.

Co je to vlastně podešev Vibram? A je to něco, co od své turistické obuvi chcete? Podíváme se na historii tohoto legendárního prvku outdoorové výbavy a vysvětlíme vám, proč byste ji měli mít.

Nejdříve je důležité si ujasnit, že Vibram není materiál, ale italská společnost, která vyrábí gumové podešve pro turistické a horolezecké boty již více než 80 let.

Protože Vibram není materiál, neříká nám nic o tom, jaké vlastnosti má konkrétní podrážka. Pod název Vibram mohou spadat jak boty do extrémních podmínek s vysoce odolnou přilnavou podrážkou, tak lehké sandály do města či domácí obuv.

Vibram vám zaručí pouze původ podešvi, ne její konkrétní vlastnosti. Samozřejmě, že je tato značka určitou zárukou kvality, ale při srovnávání s jinou značkou je třeba vždy porovnávat konkrétní typy podešví.

Vibram logo

Co je to Vibram?

Vibram (vyslovuje se to stejně, jak se to píše) je italská společnost, který vyrábí a licencuje pryžové podešve pro přední světové výrobce obuvi. Mimo to také vyrábí vlastní barefoot boty Vibram Fivefingers.

Společnost Vibram se jmenuje po svém zakladateli, italském horolezci jménem Vitale Bramani. Ten v roce 1935 při tragické nehodě přišel o šest přátel a jejich smrt přisuzoval nevhodné obuvi. V té době měla horolezecká obuv buď koženou podrážku opatřenou hřeby, nebo plstěnou podrážku, která nabízela dobrý došlap, pouze pokud nebyl byla zmrzlá, což se v italských Alpách stávalo často.

V reakci na tuto tragédii zkonstruoval Bramani první gumovou podrážku s výstupky, což je v podstatě gumová podrážka s hlubokým vzorkem, jakou můžete vidět na pneumatikách traktorů nebo tanků (ve skutečnosti tento design pojmenoval "carrarmato", což v italštině znaméná tank). O dva roky později si tento design nechal patentovat a brzy se stal podrážkou pro horolezeckou výbavu. V roce 1954 uskutečnil italský horolezecký tým první výstup na K2 v botách s podrážkou Vibram.

Podrážky Vibram se původně používaly pro horolezecké boty, ale dnes je můžete vidět na všem od nejlepších bot na trailový běh až po nejlepší boty do vody. Dnes společnost uvádí, že její podrážky používá při výrobě více než 1 000 výrobců obuvi (včetně českého Prabosu) a ročně se jich po celém světě vyrobí přes 35 milionů.

podešev Vibram na botách Prabos Nomad v barvě Midnight Black

Je Vibram lepší než guma?

Podrážky Vibram se vyrábí z pryže (gumy), ale ne jen tak ledajaké. Vibram používá gumové směsi, které jsou upravené tak, aby byly zpevněné nebo změkčené podle způsobu použití.

Horolozecké boty se vyrábí z vulkanizované pryže, která byla zpevněna, aby odolala extrémním podmínkám, jako jsou skalnaté stezky a mrazivé teploty, zatímco lezecké boty mají podrážky Vibram z pryže upravené tak, aby byla poddajnější pro lezení po sklalních stěnách.

Typy podešve Vibram

Za posledních 85 let se značka Vibram výrazně rozvětvila. Vyrábí podrážky pro všechny druhy obuvi, od rekreační outdoorové obuvi přes pracovní obuv až po volnočasové boty. Existuje pět hlavních kategorií podrážek Vibram s různým určením:

  • Přilnavé: podrážky pro boty vyrobené pro turistiku
  • Lehké: podrážky pro boty vyrobené pro každodenní nošení a běh
  • Horolezecké: speciální řada zahrnující podrážky s flexibilitou potřebnou pro lezení
  • Bezpečnostní: určeny pro pracovní boty a obuv do náročných podmínek
  • Ohnivzdorné: odolávají extrémnímu teplu a používají je hasiči a další záchranáři

Každá z těchto kategorií obsahuje mnoho různých podkategorií podrážek pro specializované účely.

Výhody podrážky Vibram

Podrážky Vibram se staly ikonou ve světě obuvi a má to svůj důvod. Zde je šest hlavních výhod:

  1. Trakce: guma má skvělé protiskluzové vlastnosti a všechny podrážky Vibram mají dezén. Čím hlubší, tím větší trakci můžete očekávat.
  2. Pohodlí: guma je také pružná, takže kromě odpružení se ohýbá spolu s vašimi chodidly a také potřebuje méně času, aby se prošlápla.
  3. Voděodolnost: podrážky Vibram nepropustí vodu, takže se můžete vydat na túru v deštivých a bažinatých podmínkách, aniž byste měli mokré nohy nebo si je bolestivě odřeli.
  4. Odolnost: podrážky Vibram jsou známé tím, že jsou obzvláště odolné proti opotřebení, což znamená, že i když rádi hodně chodíte na túry, můžete očekávat, že vám boty vydrží několik let. A když své boty opotřebujete, můžete si je nechat přezout, abyste ušetřili peníze i trápení s prošlapováním nového páru.
  5. Snadno se čistí: některé podrážky Vibram jsou v podstatě samočistící díky hlubokému dezénu, který při ohýbání nohy při chůzi odhazuje nečestitoty, a všechny se dají prát v pračce (stejně doporučujeme přečíst si návod k praní před vhozením do pračky).
  6. Udržitelná výroba: společnost Vibram jiště vyrábí velké množství podrážek, ale její závazek SustainableWay uvádí, že v současné době 60% energie pochází z obnovitelných zdrojů, což pomáhá snižovat dopad na klima.

Každá nová podešev musí splňovat tato kritéria:

  • kvalita zpracování a životnost
  • maximální komfort při nošení
  • garance maximální výkonu

Pryže a podrážky Vibram se vyrábí v Brazílii, Číně, Itálii a USA.